Gebelik

Yaz Döneminde Hamilelere 6 Sağlık Önerisi?

Gebeliği sıcak döneme denk gelen anne adaylarına, yaz hamilelerine 6 sağlık önerisi sunarak aşırı sıcağın getirdiği bir takım sıkıntıları azalmaya çalışacağız.

Yaz döneminin sıkıntılarını, aşırı sıcağın yol açmış olduğu problemleri herkes genciyle yaşlısıyla yaşamaktadır. Bu sıkıntılar rahatsızlıkları olan ya da hamileler için oldukça problem olmaktadır.

Yaza Dönemine Denk Gelen Gebeliğin En Sıkıntılı Dönemi Hangisidir?

Gebeliği yaza denk gelenlerin eğer hamileliklerinin ilk üç ayına denk geldiyse bu sıcaklar,  oldukça zorlanacaksınız demektir. Yaz hamileliğin en rahat dönemi, gebeliğin ikinci üç ay dönemine denk gelirse diğer hamilelik dönemlerinde aşırı sıcaklarda gözlemlenen sorunlara göre daha az sorun yaşamasıdır. Yaz döneminde daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için şu 6 önleme dikkat etmeliyiz.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

  1. Kokulardan Uzak Durun, Gebeliğin ilk dönemlerinde özellikle kokulara karşı aşırı bir duyarlılık ve hassasiyet oluşmaktadır. Özellikle mutfak deterjanlarının ağır kokulu olanlarından ve parfümlerden olabildiğince uzak durun.
  2. Bol sıvı tüketin, Kusmalarınız aşırı değil ise ve gebelik döneminizin ilk 3 ayını da geçirmiş iseniz bol miktarda su ve sıvı gıdalar tüketmeye çalışın. Doğal meyve suları kullanmayı tercih edin. Gebelik döneminde görülen idrar yolu rahatsızlıklarının ve kabızlığın hatta rahim içi çocuk gelişiminin yavaş seyreylediği durumlarda alınan suyun oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.
  3. Aşırı sıcak ve güneşli zamanlarda dışarı çıkmayın ve kendinizi koruyun. Gebelik döneminde salına bazı hormonlar cildin duyarlılığını güneşe karşı artırmakta ve dolayısıyla vücudun belirli bölgelerinde kahverengi lekeler oluşmasına sebep olmaktadır.
  4. Yatmadan önce ılık su ile duş alın. Gebeliğin ekseriyetle son dönemlerinde meydana çıkabilen uykusuzluk, aşırı sıcaktan bunalma ve huzursuz olmak gibi olumsuz etkilere ılık su ile alınan duş hem bedeni hem de psikolojiyi rahatlatacaktır.
  5. Düzenli egzersiz yapın. Gebelik öncesi kilonuz ile gebeliğin son döneminde ki kilonuz arasında ciddi bir fark oluşabilir, bunu önlemek için hamileliğin başlangıcından itibaren düzenli egzersizler yapın.
  6. Kuru, katı ve yağsız gıdaları tüketin. Gebelik döneminde kusmalar olduğundan dolayı mide asidinizi düzenlemenize, kusmanızı azaltmanıza sebebiyet sağlayacak gıdalar tüketmeniz yaz döneminde oldukça faydalı olacaktır.

Yaz hamilelere 6 sağlık önerisi ile bu dönemde nelere dikkat etmeleri gerektiği hususlara değinmeye çalıştık. Unutulmamalı ki hamilelik oldukça özen gösterilmesi gereken bir süreç olmaktadır. Şayet bu gebelik dönemi yaz ayı ile bütünleşiyorsa anne adaylarının daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close