Eğitim & Kurs

Üniversite Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

 

Lise öğreniminin tamamlanmasıyla birlikte yüksek öğretime devam edebilmek için üniversite sınavlarına girmeniz gerekecektir. Peki üniversite sınavı başvuruları nasıl yapılır?

Günümüzde iş bulabilmek için en önemli şartlardan birisi de üniversite mezunu olabilmektir. Başvurduğunuz işe ve şirkete göre aranan kriterler değişiklik gösterse de genel olarak mezuniyet şartı aranmaktadır. Kariyer planlamanızda önemli yer edinmesi gereken üniversite, okumak istediğiniz bölümlere göre giriş puanları açısından farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle üniversiteye girmek kadar iyi üniversitelere girmek ve oralardan mezun olabilmek de ayrıca iş hayatında tercih edilmenize sebep olacaktır.

İlk Defa Sınav Başvurusu Yapacaklar İçin

Eğer lise son sınıf öğrencisi iseniz ve daha önce üniversite sınavı için başvuru yapmadıysanız öncelikli olarak sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Akbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan herhangi birine yatırmış olmanız gerekmektedir. ÖSYS Aday Başvuru Formu üzerinde istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Eğer lise son sınıf öğrencisi iseniz kendi okulunuzdan sınav başvurunuzu yapma imkanınız bulunmaktadır. Ancak okulunuzla ilişiğiniz kesildi ise ÖSYM Başvuru Merkezleri’ne ödeme dekontu, kimlik ve başvuru formu ile başvuru yapmanız gerekecektir. Eğer engelli ya da sağlık sorununuz varsa Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu ve sağlık raporu ile orta öğretim mezuniyet belgelerinin noter onaylı suretlerinin de yanlarında başvuru merkezlerine götürülmesi gerekmektedir.

Daha Önce Sınav Başvurusu Yapmış Olanlar İçin

Daha önce ÖSYM Sınav Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmış olan adaylar için bu işlem daha kolaydır. Sınav ücretlerini yatıran adaylar ÖSYM internet sitesinden online başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu işlemler bittikten sonra “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” İbaresinin görülmesidir. Bu yazıyı görmeyen adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sınav giriş belgeleri çıkmayacaktır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close