Sağlık

Sonbaharda Baş Gösteren Çocuk Hastalıkları

 

Sonbahar çocuklar için oldukça kritik bir dönemdir. Çünkü bu dönemde çocukların çeşitli hastalıklara yakalanma riski oldukça fazladır.

Çocukların hasta olma riski yetişkinlere göre daha fazla olduğu bilimsel bir gerçektir. Ama bu durum sonbahar aylarında kendini çok daha fazla göstermektedir. Bazı hastalıklar sonbahar aylarında çocuklarda görülme riski oldukça fazla olmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerin sonucu çocukların direnci yetişkinlere göre bu yeni durumda adapte olmada daha çok zorlandığı için risk çok daha fazla olmaktadır. Bununla birlikte okul gibi yerlerde diğer çocuklarla sürekli temas halinde olduğu için bu dönemde salgın hastalıklarda çok daha büyük artış olmaktadır. Bazı hastalık türlerinde ise sonbahar ile birlikte çocuklarda görülme oranında büyük bir artış olduğu gözlemlenmektedir.

Sonbaharda Çocuklarda En Sık Görülen 6 Hastalık

Sonbahar mevsimi ile çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Bu artışın ana sebebi mevsimin genel özellikleri olmaktadır. Çocuklarda görülen 6 sonbahar hastalığı ise şu şekildedir;

Soğuk Algınlığı: bu mevsimde yetişkinlerde görülen bu hastalık türünün etkisi çocuklarda daha etkili olmaktadır. Özellikle C vitamini ağırlık beslenme ve düzenli uyku bu hastalığın tedavisinde en önemli etken durumundadır.

Larenjit: Üst solunum yolları enfeksiyonunun devamında görülmektedir. Ve özellikle çocuklarda doktora gidilerek tedavisine başlanmalıdır.

Orta Kulak İltihabı: bu hastalık bu mevsimde çocuklar için oldukça sıkıntılıdır. Ve hastalığın ana sebebi üst solunum enfeksiyonlarının ilerleyerek kulağa etki etmesi şeklinde oluşmaktadır. Tedavisi yapılmazsa kalıcı işitme sorunlarına yol açabilmektedir.

Sinüzit: Sonbahar mevsimini genel yapısı itibari ile burun ve sinüslerde solunum yolu ile alınan mikroplar bu hastalığı tetiklemektedir.

Sonbahar Alerjisi: İlkbaharda olduğu gibi çocuklar sonbaharda da alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu sebeple alerjik vakalarda maske takmak son derece faydalıdır.

Grip: Nezle ile karıştırılsa da nezleye göre çok daha yavaş ilerleyen ama etkilerinin nezleye göre çok daha fazla olduğu bir hastalık türüdür. Özellikle günlük hayatta hijyen kurallarına uyma bu hastalık için oldukça önemlidir.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close