Yaşam

Okul Fobisi Nasıl Önlenir?

 

Okul büyük küçük demeden tüm çocuklar için bir korkulu riya konumuna gelmiştir. Ancak bu konuda her zaman gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Okul fobisi her zaman tüm bireyler için oldukça zorlu bir süreçtir. Velilere ve bununla beraber öğretmenlere bu konuda çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu durum tüm çocuklar için aynı şekilde tesir etmemektedir. Çünkü yine birçok çocuk bu durumun aksine daha çok bu durumu doludizgin yaşamaktadırlar. Bu nedenle herkeste aynı şekilde tesir etmeyen durumun yaşattığı değişikliği farklı olarak yaşadıkları ana yardımcı olmak gerekecektir.

Çocukların Yaşadığı Psikolojik Durumlar

Okul fobisi nasıl önlenir bu konuda akıllarınıza çok farklı konular gelebilecektir. Bu durum genel olarak çocukların yaladıkları yoğun kaygının bir sonucu olarak bireylerde mide ağrısı, bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kusma ve bunun gibi birçok duruma neden oluşturabilmektedir. Bu konuda sorumluluk hem ailelere hem de öğretmenlere çok daha önemli bir şekilde kendisini gösterecektir.

Annelerin ve eğitmenlerin en çok dikkat etmeleri gereken şeyler arasında okula duyulan bu isteksizliğin yerinin sevgiye dönüşmesinin sağlanması gerekecektir. Çünkü eğer bunun doğru bir şekilde aşılamazsa veliler çocuk bu süreci düşünüldüğünden çok daha uzun bir süre yaşayacak ve belki de bu durumu atlatamayacaktır. Bu konuda en önemli şeylerden bir tanesi öğretmen sevgisidir. Eğer bu hocası ile yapılamıyorsa yapılması gereken yine en önemli noktalardan bir diğer öğretmen değişikliğine gidilmesi olacaktır. Yapamama öğrenememe korkusu yaşanılan isteksizliğin bir diğer önemli nedeni olmuştur. Annelerin sürekli olarak çocuklarını koruyucu bir tavır sergilemeleri yine okul isteksizliği gibi bir durumun oluşmasına neden oluşturabilmektedir. Sizler de bu noktada gereken özeni göstererek bu durumun sona ermesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close