Ekonomi

Kredi Hesaplama İhtiyaç

Günümüzde tüketiciler tarafından her türlü ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan en çok talep ettikleri ve kullandıkları kredi türü ihtiyaç kredisi çeşitleridir.

İhtiyaç kredileri genellikle acil ve önemli olan ihtiyaçlar için acil para akışının sağlanması amacıyla bankalardan talep edilmektedir. İhtiyaç kredileri konut kredilerine göre çok daha yüksek faiz oranı ve daha düşük vadede kullanılmaktadır. Bu sebeple kredi hesaplama ihtiyaç kredilerinde çok daha önemlidir. Çünkü bu kredi türünde bankalar arasında hem faiz oranları hem de kredilerden kesinlen masraflar oranında büyük farklılıklar olabilmektedir. Bunun ana sebebi ise diğer kredi türlerinde kredi ödemelerinde olabilecek risk durumuna karsı ev ve arabaların ipotek altına alınmaktadır. Bu durum ihtiyaç kredilerinin ödenmesinde geçerli değildir. Tek yol kredi çeken kişiyi icraya vermek olmaktadır. Ve bu kredi türünde geri dönüş oranı diğer kredi türlerine göre daha düşük olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Faizleri

İhtiyaç kredisi faizleri ise bankanın genel ihtiyaç kredisi faiz politikalarına, ülkenin ekonomik durumuna ve ihtiyaç kredisinin vadesine göre farklılık göstermektedir İhtiyaç kredisi hesaplamalarında kredi faiz oranlarına göre hareket edilmelidir. Çünkü faiz oranı ne kadar yüksek olursa hem aylık ödeme miktarı hem de toplam ödenecek miktarda artacaktır. Bu sebeple hesaplamalarda aynı şartlar altındaki kredi faiz oranlarına göre bir seçim gerçekleştirilmelidir.

İhtiyaç Kredisi Vadeleri

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemlerinde kredi vadesi oldukça önemlidir. Ülkemizdeki bankacılık yasaları gereğinde ihtiyaç kredileri 48 ay vadeye kadar uzayan bir süreçte verilebilmektedir. Ama vade uzadıkça kredi faiz oranları ve toplam kredi ödeme miktarı artmaktadır. Bu artış oranı bankalarda farklılık gösterdiği için yapılan hesaplamalarda ihtiyaç kredisi vadeleri dikkate alınmalıdır. Ve hesaplamalarda bankaların aynı vade için verdiği faiz oranı ve toplam geri ödeme miktarı dikkate alınmalıdır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close