Yaşam

Karnelere “Diş Notu” Önerisi

Ağız ve diş sağlığı özellikle çocuklarda vücut sağlığının bir parçası olduğundan dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Çocuklarda diş bakımı eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi Recep Eşkar bu durumda karnelere diş notu önerisi getirdi. Kişisel ve sosyal beceriler yer aldığı bölümde çocuklar için ağız ve diş sağlığı için not eklenmesi gerektiğini vurguladı.

Küçük yaşlarda çocukların ağız ve diş bakımı üzerine yeteri kadar bilgiye sahip olması özellikle ilerde oluşacak sorunlara karşı önlem alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle aileler ve öğretmenler bu konuda son derece dikkatli davranarak çocuklarda ağız ve diş sağlığı açısından olumlu etki oluşturacak yöntemler kullanabilirler.

Anaokulundan itibaren ilköğretim çağına kadar çocuklara özellikle ağız ve diş bakımı konusunda gerekli bilgilerin verilmesi ve öneminin anlatılması ömür boyu alınacak olan etkinin ve alışkanlıkların sağlanabilmesi açısından önemlidir. Okulda özellikle çocukları bilgilendirmek ve yönlendirmek adına karelerde kişisel ve sosyal becerilerin yer aldığı notlar bölümüne özellikle ağız ve diş sağlığı bakımı üzerine not eklenmesi özellikle diş ekimi tarafından çocukların ağız ve diş sağlığı açısından etkili olabileceğini düşündüğü bir öneridir.

Çocuklarda iyi eğitim oldukça önemlidir. Doğru şekilde eğitilmesi özellikle çocukların ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı bireyler haline gelmesini sağlayabilir. Bu durumda özellikle aileler kadar öğretmenler açısından da dikkatli olunması gerekir. Çocukların eğitiminin yanı sıra yönlendirmelerinin doğru şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. İlerleyen dönemlerde özellikle çocukların bilinçli bir şekilde hareket edebilmesi için ağız ve diş sağlığının önemi konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Çocukları doğru şekilde yönlendirmek onların hayata bakış acısını değiştirebileceği gibi özellikle ilerleyen dönemlerde sağlıklı bireyler haline gelmesini sağlayabilir. Bu konuda özellikle aileler ve eğitmenler oldukça önemli bir konuma sahiptir.

 

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close