Gebelik

Hamileyken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gebe olan kişilerin hamilelik süresince dikkat etmesi gerekenler olacak. Hamileyken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda detaylı şekilde verilmiştir.

Beslenme Düzeni

Hamile kalan kişinin beslenme düzeni son derece önemlidir. Hamileyken dikkat etmeniz gerekenler adı altıdan sunulan bilgilere göre, direkt olarak beslenme düzeninizin şekillenmesini sağlamalısınız. Beslenmenizin aşırıya kaçmasının önüne geçmelisiniz. Mutlaka, düzenli şekilde her öğünde düzenli şekilde yemek yemeye dikkat etmelisiniz.

Aşırıya kaçmamak;

Hamilelik döneminde en önemli sorun, yemek yerken aşırıya kaçmak olacak. Her öğününüzde vitamin – protein – karbonhidrat düzenli şekilde alınmalıdır. Herhangi birinin normalin üstünde alınmasının faydadan ziyade size büyük ölçüde zararı olacaktır. Bu sebeple beslenmenizi olmasının gerekenin dışına çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

Spor Yapma – Hareket Etme

Gebelik süresince mümkün olduğunca spor yapmaya dikkat etmelisiniz. Gebe olan kişilere uygun olan hareketle ile sporunuzu yapabilirsiniz. Özel olarak doğuma hazırlayan yerler ile de spora gitmeniz mümkün olabilir. Tamamen size bırakılmış olan bu seçenek sizin ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Hamileyken spor yapma konusunda doktorunuzun sizi ne şeklide yönlendirdiği de önemlidir. Her şeyin sorunsuz olması durumunda spor ile büyük ölçüde hamilelik döneminin ve doğumun rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.

Özel Durumlar

Bazı durumlarda annenin hareket etmesinin kısıtlanması gerekiyor. Yolculuğa çıkması ya da ev içinde çok fazla ayakta kalması problem olabiliyor. Bu gibi özel durumların oluşması halinde doktorunuz size ne kadar hareket etmeniz gerektiğini bildirir. Spor yapmanız ya da yürüyüşlerinizin ne kadar olması gerektiği hakkında bilgilendirme yapılır. Tamamen doktorunuzun talimatlarına göre hareket etmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Gerekli durumlarda detaylı bilgi talep etmeniz önemlidir. Hamileyken ne yapmam gerekiyor sorusunun doktorunuz tarafından detaylıca cevaplanması mümkündür.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close