Gebelik

Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik döneminde pek çok kişiden doğru ya da yanlış pek çok bilgi duyulmakta ve bunların kimisinin doğru olduğu iddia edilse de hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır.

Hamilelik ile ilgili doğru bilinen en önemli yanlışın başında hamilelik süresi gelmektedir. Genellikle bu sürenin dokuz ay olduğu bilinse de bu pek de doğru değildir. Öncelikle bütün anne adaylarının erken doğum yapma olasılığı bulunmaktadır. Hamilelik süresi belirlenirken son adet tarihine yedi gün eklenmekte ve aydan üç gün eksiltilmektedir. Yani son adet tarihinden itibaren hamilelik kırk hafta olarak sürmektedir. Bu hesaplamalar neticesinde doğrum tarihi genellikle yüzde yetmiş oranında tutmaktadır.

Hamilelik İle İlgili Yanlışlar

Hamilelik ile ilgili yanlışlar arasında hamileler yolculuk yapamaz bilgisi yer almaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre anne adaylarının son dört haftaya kadar araba kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Havayolu yolculuğunda ise hamilelerin yirmi altıncı haftaya kadar seyahat etmeleri sorun teşkil etmemektedir. Üç saatten kısa olan uçak yolculuklarında baldır egzersizleri yapılması ve bol sıvı alınması tavsiye edilmektedir. Uzun yolculuklarda ise buna ilave olarak varis çorabı giyilmesi önerilmektedir. Deniz yolu seyahatlerinde ise ilk üç ay içinde bulantı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun dışında deniz yolu için bir sakınca yoktur.

Hamilelikteki doğru bilinen yanlışlar beslenme konusunda da öne çıkmaktadır. Genellikle anne adaylarının hem kendisi hem de bebeği için yemek yemesi gerektiği söylenmektedir. Oysa bu durum pek doğru değildir ve beslenme kuralları hamile olmayan kadınlar ile benzerlik göstermektedir. Bebeğin gelişimi için vitamin mineral, kalsiyum ve protein grubu besinlerinin alınması yeterli olmaktadır. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri tüketilmesi önerilmektedir.

 

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close