Yaşam

En Çok Atama Yapan Bölümler Hangileri?

 

Yıllarca çalışmanızın sonucunda üniversiteye girebildiniz. Peki okuduğunuz bölümle ilgili yılda ne kadar atama yapılıyor? hiç merak ettiniz mi? Ya da bu atama sayılarına göre mi o bölümü seçtiniz?

Liseye başlanmasının ardından iyi bir üniversiteye girebilmek için öğrenciler arasında çalışmalar başlar. Bütün öğrencilerin ve ailelerinin ortak amaçları iyi bir gelecek hazırlanmasıdır. Genel olarak kamuda çalışmak isteyen öğrencilerin okul bittikten sonra yapılacak olan atamalar sürekli olarak takip edilmektedir. Seçtiğiniz mesleğin yapılabilmesi için öğrencisi olacağınız bölümün yılda ortalama ne kadar ataması yapıldığının da araştırılması gerekmektedir.

KPSS İle En Çok Ataması Yapılan Bölümler Nelerdir?

Üniversite bittikten sonra kamu kuruluşlarında çalışabilmek için öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girilmesi gerekmektedir. Girilecek olan bölüme göre alacağınız puan türlerinde farklı görevlere bu şekilde atamalar yapılmaktadır.

Sağlıkla İlgili Meslekler

KPSS’den alacağınız puanlara göre en rahat atanabileceğiniz mesleklerin başında hemşirelik, doktorluk gibi sağlık meslekleri gelmektedir. Bu mesleklerde çalışmak isteyenlerin genel olarak özel sektörü tercih etmelerinden dolayı kamuda büyük boşluklar oluşmaktadır. Bu nedenle çok fazla atama yapılmaktadır.

Psikoloji İle İlgili Meslekler

Psikiyatrist, psikolog gibi mesleklerde çalışmak isteyenlerin yine genel olarak daha fazla para kazanmak için özel sektörü tercih etmelerinden dolayı kamuda sürekli açık bulunmaktadır. Bu nedenle de sürekli olarak atamalar yapılmaktadır.

Mütercimlik

İngilizce ve Almanca dışında kalan dillerde mütercimlik yapanların atamaları oldukça fazla olmaktadır.

Özel sektörün çok fazla değişken olmasından ve işverenlerin keyfi davranışlarından dolayı öğrenciler mezun olduktan sonra kamuda iş bulmak isterler. Bu nedenle öğrencisi olacakları bölümlerin seçilmesinden önce yapılan atamaların araştırılması gerekecektir. Bu şekilde okul sonraki ve sizin için daha önemli olacak olan hayatınıza daha iyi başlayabilmeniz için ve iş hayatına dair doğru planlama yapılmış olacaktır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close