Yaşam

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet almak özel araç kullanacaklar için kaçınılmaz.Peki ehliyet alma nasıl bir süreç?İşte bunun cevabını veriyoruz.

1.ADIM:EHLİYET SINIFI SEÇMEK

Belli ehliyet sınıfları var.Hangi aracı kullanacaksanız ona uygun ehliyet sınıfınızı seçin.Motorlu bisiklet kullanacaksanız A1 sınıfı ehliyet,motosiklet kullanacaksanız A2 sınıfı ehliyet,otomobil,minibüs ve kamyonet kullanacaksanız B sınıfı ehliyet,kamyon kullanacaksanız C sınıfı ehliyet,çekici kullanacaksanız D sınıfı ehliyet,otobüs kullanacaksanız E sınıfı ehliyet,lastik tekerli traktör kullanacaksanız F sınıfı ehliyet,iş makinesi ve türevlerinden kullanacaksanız G sınıfı ehliyet,hasta veya sakatsanız H sınıfı ehliyet almalısınız.Sürücü adayı iseniz K sınıfı ehliyet alırsınız.

2.ADIM:ŞARTLARI SAĞLIYOR MUSUNUZ?

Ehliyet almak için de bazı şartlar var.Öncelikle belli bir yaşı doldurmanız gerekiyor. A2 sınıfı ehliyet için 17 yaşınızı,B sınıfı ehliyet için 18 yaşınızı,C,D ve E sınıfı ehliyet için 22 yaşınızı doldurmanız lazım.

Sağlık açısından ise araç kullanmaya engeliniz olması gerekiyor.Bunun için de sağlık kontrolünden geçmelisiniz.Sağlık kontrolünden sonra herhangi hüküm giymemiş olmanız lazım.Bu nedenle de adliyelerden sabıka kaydınızı almalısınız.

Bir diğer şart ise en az ilkokul mezunu olmanız.Bütün bu şartları sağlıyorsanız ehliyet için başvurabilirsiniz.

3.ADIM:SÜRÜCÜ KURSU

SÜRÜCÜ KURSU

Yasal olarak sürücü kursuna kayıt olmalısınız.Orada trafik,ilk yardım,motor derslerine girip eğitim almalı,ehliyet sınavı için hazırlanmalısınız.

 

4.ADIM:EHLİYET SINAVI

Ehliyet sınavı ehliyet alma için gireceğiniz ilk sınav.Bu sınav teorik bilgilerin test edildiği 60 soruluk bir sınav.Sınavdan başarılı sayılmanız için 70 puan ve üzeri puan almalısınız.Yani 42 soru ve üzerini çözmeniz lazım.İlk deneyişinizde sınavı geçemezseniz 4 hakkınız var,üzülmeyin.

5.ADIM:DİREKSİYON SINAVI

DİREKSİYON SINAVI

Ehliyet sınavını geçenler için son adım.Direksiyon sınavı uygulamalı bir sınavdır.Kurs öğretmeni ile MEB’in görevlendiriği biri tarafından sınava tabi tutulursunuz.Sizin sürüşünüz test edilir.Bu sınavda da 4 hakkınız olduğunu unutmayın.

Evet bütün bu aşamaları başarıyla geçerseniz,ehliyet harç ücretini de yatırarak ehliyetinize sahip olabilirsiniz.Tebrikler.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close