Sağlık

Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

Bir zamanlar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan domuz gribi şu sıralar pek gündemde olmasa da riskli hastalıklar bölümünde yerini alıyor. Özellikle kümes hayvanlarına ve domuzlara dokunma, yakınında bulunma, etinden beslenme gibi nedenlerden bulaşabilen hastalık hayatınızı riske sokabiliyor.

Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi
Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

 

Meksika yakınlarında ortaya çıktığı sanılan bu hastalıktan bir zamanlar ülkemizde fazlasıyla etkilenmişti. İnsanlara ve hayvanlara fazlasıyla zarar veren bu virüsün aşısının bulunduğu açıklandı. Amerikan ve Avusturyalı bilim adamlarının ortak çalışmaları sonucu üretilen domuz gribi aşısı bu hastalıktan kaynaklanan ölümleri bitirebilecek gibi gözüküyor. Normal bir dozunun yetişkin bir insanı rahatlıkla koruyabileceği açıklandı.

 

Virüsten Korunmak İçin Domuz Gribi Aşısı

Amerikalı ve Avusturyalı bilim adamlarının araştırmaları sonucu üretilen domuz gribi aşısı yüzde yetmiş beş ile yüzde doksan altı oranında başarı gösterdi. Yüzde yetmiş beş oranında aşağıya düşmeyen test sonuçları başlangıç için oldukça iyi bir oran.

Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi
Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

 

Olumlu sonuçları ispatlanan bu aşının kişiden kişiye göre değişen etki süresi var. Kimi insanlarda 8 gün kimi insanlarda 10 gün civarında etkisini gösteren bu aşı hastalığı tarihe karıştıracak gibi duruyor. Bu aşıyı vurulan kişilerin aynı zamanda kişisel temizliklerine de özen göstermesi gerekiyor.

Özellikle hastalığın ortaya çıktığı ve bazı kişileri etkilediği dönemlerde el temizliğine dikkat ederek sık sık yıkamaları gerekiyor. Çünkü kişiden kişiye geçebilen bu hastalık el sıkışmakla dahi geçebiliyor. Bu nedenle el sıkışmamaya özen göstererek ellerinizi sürekli temiz tutmanız da fayda var.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi”

  1. Ben bu domuz gribi aşısının yeni bulunduğuna inanmıyorum.Hastalığın çıktığı günden önce çıkmıştır aşısı.Büyük paralar dönüyor bu işte.Ama domuz gribi olacağına öl daha iyi.Allah kimseyi butürden hastalıklarla sınamasın inş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close