Diyet

Diyette Motivasyon İçin Öneriler

Diyet yaparken pek çok kişi kısa süre içerisinde motivasyonunu kaybetmekte ve ne yazık ki bunların birçoğu diyeti yarım bırakmaktadır.

Diyet süresince motivasyonu kaybetmemek oldukça önemlidir. Aksi durumda diyet yarım bırakılır ve birçok insan daha fazla kilo almaya başlar. Böyle bir durum yaşamamak adına birkaç motivasyon önerisine göz atmakta yarar vardır. Bilindiği üzere diyet motivasyon işidir. Bunun için diyette motivasyon için öneriler incelenmeli ve öncelikte diyet yapmakta kararlı olunmalı, bu süreç ertelenmemelidir. Ertelenen her an amaca ulaşmayı uzaklaştırır. Bu süreçte önemli olan bir nokta da belirlenen hedeflerin gerçekçi olmasıdır. Örneğin bir ay içerisinde yirmi kilo vereceğim gibi doğruluk payı düşük hayaller kurmak motivasyonun düşmesine yol açar. Bunun yerine daha makul rakamlar belirlenmelidir. Haftada bir ya da iki kilo vermek gibi hedefler daha mantıklı olacaktır.

Diyet Yaparken Motivasyon İçin İpuçları

Diyette olumlu sonuç alabilmenin en önemli koşullarından biri vücudu iyi tanımaktır. Genellikle pek çok insan kendini başkalarının vücudu ile kıyaslamakta, onların verdiği kiloları kendinde de beklemektedir. Ancak her insanın vücut yapısı farklıdır ve dolayısıyla ortaya çıkan sonuçlar da farklılık gösterir.

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için diyetisyen ile çalışmak önemlidir. Bu durum aynı zamanda motivasyonunu sürekli olarak yüksek kalmasını da sağlar. Kilo verme sürecinde genellikle en büyük ve en etkili destekçi diyetisyen olur. Yaşanılan sıkıntılar, diyette istenilen ve istenmeyen yiyecekler ve buna benzer durumlar diyetisyen ile rahatlıkla konuşulabilir. Bu süreçte motivasyon için katı diyetlerden uzak durmak işe yarar. Kilo vermek düşüncesi ile asla aç kalınmamalı, arada bir olmak kaydıyla kontrollü ve küçük kaçamaklar yapılması önerilir. Ancak bu kaçamaklarının miktarının iyi şekilde ayarlanması önem taşır.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close