Teknoloji

Adıyaman Üniversitesi Araba Üretti

 

TÜBİTAK tarafından yapılacak olan “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışması için Adıyaman Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından elektrikli yarış arabası yapıldı.

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana öğrencilerin projelerini yarıştırdığı “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışmasına bu sene Adıyaman Üniversitesi Yaman Spaceways adını verdikleri elektrikli yarış arabasıyla katılmayı planlıyor. Kocaeli’nde yapılacak olan yarışma ile ilk defa görücüye çıkacak olan bu araç Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültelerinden Bilgisayar ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği fakültelerinin öğrencileri ve akademisyenleri tarafından yapıldı. Yaman Team olarak adlandırılan bu grup aracın testlerini de yaparak yarışmayı kazanmayı hedefliyor.

Yerli ve Milli Araba

Elektrikli yarış arabasının üretimini gerçekleştiren Yaman Team’ın liderliğini yapan  Dr. Öğr. Üyesi Şerif Çitil yapılan yarış arabasının tamamen yeri ve milli olarak üretilmiştir. Kullanılan bütün malzemeler Adıyaman Üniversitesinde bu ekip tarafından yapılmıştır. Bu yönü ile de Türkiye ekonomisine yerli ve milli araba olarak hizmet vermeye de hazır görünüyor. Yerli otomobil üretiminin oldukça önem verildiği son dönemlerde bu şekilde yapılan araştırmalar ve üretilen araçlar ve mekanik parçaların ayrıca önemi bulunmaktadır. Bu yönü ile büyük bir yeniliğe öncülük ettiği düşünülmektedir.

AR-GE Çalışmaları

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü tarafından da oldukça desteklenen projenin dışında Gönüllü yapılacak AR-GE çalışmaları için hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Türkiye’de son dönemlerde başlatılan üretim seferberliğine de kendilerinin ellerinden geldiği kadar katkı sağlamak istediklerini belirten Gönüllü, bu süreçte ülkeleri için yapılması gerekenlerin sonuna kadar yapılacağını da vurguladı. Yapmış oldukları çalışmalar sayesinde birçok yeniliğe de kapı açtıklarını belirterek hem öğrencilerin hem de üniversite öğretim görevlilerinin teknolojiyi sonuna kadar kullanmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Türkiye’nin yerli otomobilinin yapılması için birçok destek üniversitelerden çıkabileceği görünüyor.

Etiketler
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close